Śledź nas na:



Komunikowanie jako proces oddziaływania na klienta

Tych kilka punktów nie jest oczywiście receptą na skuteczne sprzedawanie, ale zapewne staje się pomocne w formowaniu poprawnych kontaktów w relacji sprzedawca - klient. Kupujący bez pomocy osoby naprowadzającej o konkretnych kompetencjach nie jest w stanie sam w 100% osiągnąć zadowolenia z zakupionego produktu, czy usługi. I tak samo dobry sprzedawca nie potrafi istnieć bez klienta, który pyta i wymaga. Dlatego właśnie szalenie ważna jest poprawna komunikacja interpersonalna. Powinna ona stać się integralną częścią osobowości każdego przedsiębiorczego człowieka.

To podejście stawia większy nacisk na aktywną rolę nabywcy w procesie komunikacji marketingowej, przez co powoduje przesunięcie uwagi z analizy możliwości sprzedawcy na analizę potrzeb konsumenta. Jest to charakterystyczne przede wszystkim w komunikacji opartej o bezpośrednie relacje przedsiębiorstwa z klientem (np. zakupy w sklepie) oraz realizowane przy pomocy mediów interaktywnych takich jak np. telefon, czy Internet.

Działanie w warunkach konkurencji sprawia, że orientacja na klienta staje się dla przedsiębiorstw koniecznością i warunkiem osiągnięcia sukcesu na rynku. Przedsiębiorstwa zorientowane na klienta łatwiej bowiem dostosowują swoją ofertę do oczekiwań nabywców i osiągają wyższy poziom zaspokojenia tych oczekiwań od przedsiębiorstw, które takiej orientacji nie stosują.

Bibliografia:

  1. Kotler Ph. Marketing, Wydawnictwo FELBERG SJA, Warszawa 1999.
  2. Dobek – Ostrowska B. Podstawy komunikowania społecznego, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2004.

Autorka tekstu: Merr

 



Zobacz także