Śledź nas na:



Komunikowanie jako proces oddziaływania na klienta

Zadań wynikających z poprowadzenia rozmowy w takim kierunku, żeby przekonać klienta o naszych racjach jest zatem bardzo wiele. Tutaj warto wymienić kilka cech, które powinny stanowić dekalog przykazań poprawnego komunikowania się sprzedawcy z klientem.

  1. Należy zwracać uwagę na drobiazgi - czasem ruchy rąk, mimika twarzy zdradzają tak dużo o podejściu klienta do nas samym i do produktu, że odkodowane przez nas informacje mogą być wręcz nieocenione w dalszym procesie komunikowania.

  2. Przyciąganie uwagi - dużą sztuką jest utrzymać zainteresowanie klienta opowiadając mu o rzeczach, o których często nie ma pojęcia. Na przykład trudno jest opowiadać przeciętnej kobiecie o technicznych parametrach monitorów LCD. Po około 30 sekundach takiego wykładu zaczyna ona myśleć o czymś innym. Dlatego właśnie umiejętność przyciągania i skupiania uwagi jest nieodzowna!

  3. Ocenianie zostaw klientowi - trudno jest wyperswadować zdecydowanej osobie zakup konkretnej rzeczy, jeśli ten ktoś przychodzi do nas z zamiarem kupna tego właśnie przedmiotu. O tym też należy pamiętać. Nie da się bowiem przekonać kogoś „na siłę". Należy zatem unikać takich stwierdzeń jak „proszę spojrzeć ten produkt ma wadę taką i uważam, że jest złej jakości". Czasem takie stwierdzenie może wręcz odstraszyć kupującego. Nie każdy bowiem wchodzi do sklepu z portfelem wypchanym setkami, czy kartą kredytową. Osoba mniej zamożna może poczuć się gorsza, zawstydzona i już zapewne więcej nie będzie chciała dokonywać zakupów w naszym sklepie.

  4. Pomyłki zdarzają się każdemu - nie ma takiego sprzedawcy, który będzie wiedział o asortymencie swojego sklepu wszystko! Każdy może się pomylić, a prawdziwą sztuką jest przyznać się przed klientem, że nie miało się racji. W takiej sytuacji na pewno zostaniemy docenieni i staniemy się bardziej wiarygodni jako partnerzy handlowi.

  5. Pamiętaj, że nie rozmawiasz z kolegą z branży - wyrażaj się w taki sposób, żeby każdy - nawet ten, który nie ma „zielonego pojęcia" o czym mowa - wyszedł zadowolony z udzielonych mu informacji, tudzież porad.

  6. Szanuj zdanie swojego klienta - każdy ma prawo do własnej opinii i uczuć. Klienta często charakteryzuje sentyment do danej marki, jakieś wewnętrzne przywiązanie, przekonanie, że ta właśnie marka jest dla niego odpowiednia. Pamiętając o tym można sobie zaskarbić sympatie kupującego, ale także jego lojalność wobec naszego sklepu.

  7. Pytania są po to, żeby na nie odpowiadać - i tu w myśl zasady „nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi" staraj się zawsze cierpliwie odpowiadać klientowi na zadawane pytania, chociaż by wydawały się bezsensowne.

  8. Nigdy nie mów „nie ma Pan racji", czy „ja wiem lepiej, w końcu kto się zna na tym lepiej?" - zdania tego typu od razu prowadzą do konfliktu. Mało tego stają się przyczyną budowania złej opinii o nas samych i w konsekwencji o naszej firmie. Tu też nie należy lekceważyć potęgi komunikacji interpersonalnej - poczta pantoflową wieści roznoszą się najszybciej.

  9. Słuchaj co klient ma ci do powiedzenia - nie bój się, że jeśli będziesz zadawał pytania zostaniesz odebrany jako niewłaściwa osoba na niewłaściwym miejscu. Klient odpowiadając na twoje pytania bierze aktywny udział w zakupie. Słuchaj, pytaj, podpowiadaj, ale nie udzielaj rad!

  10. Przedstaw korzyści - kupując dany produkt, czy konkretną usługę klient nie zastanawia się nad ich sensem tylko korzyściami jakie wyniesie z tej decyzji. Skup się więc na korzyściach, ale pokaż też wady! Nie ukrywaj złych stron, bo możesz zostać posądzony o celowe zatajenie informacji, co nie jest ani przyjemne ani korzystne dla twojego wizerunku. Często także klient może zażądać zwrotu pieniędzy motywując swoją prośbę twoimi brakami w wiedzy. Na pewno konsekwencje takiej sytuacji nie są miłe.



Zobacz także